Instalația nucleară de la Natanz, lovită în atacurile SUA-Israel asupra Iranului

AIEA avertizează asupra unor "posibile riscuri radiologice"
Scris deRealitatea din Canada
Publicat2 mar. 2026, 13:55
Sursărealitatea.net
Instalația nucleară din orașul iranian Natanz a fost vizată în timpul atacurilor americano-israeliene asupra Iran, susține ambasadorul iranian la agenția nucleară a ONU. Oficialul a acuzat în cadrul reuniunii Consiliului guvernatorilor al Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) că au fost atacate obiective „pașnice și aflate sub garanții”. Organismul mondial de supraveghere nucleară a avertizat asupra unei „posibile eliberări radiologice” în urma atacurilor.
Citește și
- 15:35Zelenski anunță lovituri la sute de kilometri în Rusia: Ucraina a atacat un depozit de petrol și două rafinării
- 12:31Exclusiv la „Culisele Statului Paralel”: Călin Georgescu, față în față cu Anca Alexandrescu, duminică de la 20:55
- 11:46Atenționare de călătorie pentru Serbia emisă de MAE: sunt anunțate proteste în Belgrad și alte orașe
- 11:45Alertă de securitate în Republica Moldova. Un cetățean rus, reținut pentru activități suspecte
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea din Canada și pe Google News



























