Expert: „Independența energetică a României este un mit. Dacă imporți ca să treci de frig, nu ești independent”

Expert: „Independența energetică a României este un mit. Dacă imporți ca să treci de frig, nu ești independent”
Scris de Realitatea din Canada Publicat: 15 feb. 2026, 13:22
Expertul în energie Dumitru Chisăliță demontează declarațiile optimiste privind „independența energetică” a României, afirmând că țara nu va fi independentă nici în 2028, nici în 2030 și nici în 2040. Acesta atrage atenția că România continuă să depindă de importuri în momentele critice, iar acest lucru anulează orice pretenție de autonomie energetică.
Citește și
- 09:05Casa Albă cere fonduri pentru războiul din Iran: 88 de miliarde de dolari, solicitați de urgență Congresului
- 08:16Regatul Unit alocă 290 de milioane de lire sterline pentru reconstrucția și sprijinirea Ucrainei
- 07:47Prețul petrolului Brent a coborât la nivelul anterior conflictului din Iran
- 09:52Rusia, în mijlocul unei crize a carburanților din cauza atacurilor Ucrainei asupra infrastructurii petroliere
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Canada și pe Google News


























